Monthly Archives: November 2014

Pět let příběhů…

Dámy a pánové,

zdá se to až neuvěřitelné, ale dnes je tomu na den přesně pět let, kdy vyšla tiskem naše příběhová hra Příběhy Impéria. Pokud ji neznáte, běží na upraveném systému Fate druhé edice a je zasazena do viktoriánského světa 19. století, kde magie, kouzla a bytosti jako elfové nebo skřítci stále procházejí zemí, zatímco průmyslová revoluce je v plném proudu. Ve světě hry se tak vedle sebe vyskytují automatoni i mágové, stejně jako složité stroje plné ozubených kol a chrlících páru existují vedle kouzelných světů a Férie. Toto výročí je pro nás příležitostí pro určité ohlédnutí za celým projektem.

Na Příbězích jsme začali pracovat kolem Vánoc roku 2008. Tou dobou už byl kouzelný viktoriánský svět Impéria načrtnutý v několika komiksech, které jsme už pro zábavu připravili (mimochodem – úplně první postavou, která pro Příběhy vznikla, byl skřet Ned Greywood, který se později objevil v knize jako ukázková postava). Chtěli jsme ale s tímto světem udělat něco víc a proto jsme připravili příběhovou hru, kterou se nám podařilo dokončit a 13. dubna 2009 ji zveřejnit jako volně stažitelné PDF. Ohlasy byly velmi pozitivní a my jsme byli hrozně spokojení. Kolem prázdnin jsme udělali malé vydání tiskem pro pár nadšenců, kteří byli ochotní zaplatit dost šílené peníze za plnobarevné vydání v pevné vazbě (celkem čtrnáct výtisků, kterým dnes říkáme „nultá edice“… doteď se divím, že do toho někdo za ty peníze šel… a všem, kteří si ji objednali, opravdu děkujeme za důvěru).

Příběhy Impéria

V té době se nám ozval Jiří Reiter s nabídkou vydat Příběhy tiskem jako první publikaci pro vznikající nakladatelství Mytago. Samozřejmě jsme po ní vděčně a nadšeně skočili a vrhli se do práce na přepracování knihy. To, co bylo v pořádku pro volně stažitelné PDF, už samozřejmě nebylo v pořádku pro něco, co mělo vyjít tiskem. Knihu jsme dost přepracovali, přepsali, dostala pořádné korektury. Na tomto místě bychom rádi zmínili účast Jakuba Maruše, který korigoval všechny vydané knihy, stejně jako nápady a připomínkami hodně pomáhal i s jejich obsahem – bez něj by Příběhy nevypadaly tak, jak vypadají. Stejně tak musíme poděkovat Jiřímu Reiterovi, protože spolupráce během těch pěti let byla naprosto fantastická a nemohli jsme si přát lepšího nakladatele. Opravená kniha vyšla přesně před pěti lety, 20. listopadu 2009, a vznikl pro ni první knižní trailer na českém trhu vůbec (prvenství si sice uzurpuje Juraj Červenák se Strážci Varadínu, ale datum uploadu jednoznačně hovoří v náš prospěch :D).

Příběhy Impéria nás ale pohltily natolik, že už jsme na nich v podstatě nikdy nepřestali pracovat. Vyšly dvě rozšiřující knihy – Rukověť mága v roce 2010 a Kniha dobrodružství v roce 2012 – a svět se začal rozrůstat a rozšiřovat. Tady na Facebooku se poměrně pravidelně objevovaly (a objevují) různé historické nebo žánrové střípky a vznikly povídky, které se objevily v různých sbornících… a co hlavně, Příběhy Impéria se hrají a šíří i bez naší pomoci. Vždycky nás hrozně potěší, když zpětně zjistíme, že se třeba na FF hrály Příběhy, aniž bychom měli co dělat s jejich organizací, objevíme na nějakých stránkách zápis ze hry, nebo podobně. Impérium už prostě žije svým vlastním životem… a nic nás nemůže těšit víc.

Příběhy Impéria se tradičně hrály na Gameconu, největším českém setkání nepočítačových her, v rámci otevřeného hraní. V roce 2013 se tam pak zařadila sekce Legendy dobrodruhů, kde Příběhy Impéria hrají desítky hráčů, kteří společně rozplétají jediný příběh. Úspěšně proběhl i letošní ročník (kterého jsme se bohužel nemohli zúčastnit) a příští rok se s Legendami setkáte na Gameconu zase. Příběhy se přelily i do dalších koutů hraní – Petr Chval vytvořil letos karetní hru Příběhy Impéria: Mocnosti, která se odehrává ve světě Impéria a dál ho rozšiřuje.

A co se chystá do budoucna? Projekt rozhodně nekončí… Příběhy Impéria jsou pro nás splněný klučičí sen, který si od jejich vydání žijeme každý den… a který nás i po pěti letech neskutečně baví. Přestože kvůli práci a škole není tolik času, pořád pracujeme na dalších materiálech. Pomalu připravujeme další knihu, ale hlavně se chystá krabicové vydání Příběhů (ukázky, které jsme zveřejňovali v posledních dnech, jsou právě z materiálů, které přijdou do krabice), které věříme, že stihneme v příštím roce… takže se snad máte na co těšit.

Chtěli bychom na tomto místě poděkovat všem, kteří si Příběhy Impéria koupili, stáhli si volnou verzi, nebo je hráli či vedli. Bez vaší skvělé zpětné vazby a podpory bychom jen stěží mohli pokračovat a Impérium dál rozvíjet. Moc si toho vážíme, a proto jsme vám k pátému výročí chtěli nabídnout jako dárek malý dodatečný materiál, který se věnuje tomu, jak vypadají Sídhe v prostředí českých zemí a Rakouska-Uherska jako takového. Snad se vám bude líbit.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/10337992/skavenovi_ke_korekturam/Acheron.pdf

Doufáme, že vám Příběhy Impéria během těch pěti let něco daly a přinesly vám trochu zábavy… stejně jako doufáme, že nám zachováte přízeň i nadále!

Jonáš a Kryštof Ferencovi, v.r.

Posted in Novinky, Střípky | Comments Off on Pět let příběhů…