Category Archives: Novinky

Příběhy přes síť

Rádi byste si zahráli Příběhy Impéria, ale nemáte s kým? Ve větších městech to nebývá tak aktuální, protože hráčů, kteří Příběhy hrají nebo jsou ochotni vyzkoušet, bývá dostatek… ale v menších městech, na vesnici nebo třeba v zahraničí to občas bývá problém. Řešením může být hraní přes internet v podobě videokonference, která funguje podobně jako běžné hraní i jednoho stolu.

My jsme zpočátku takovému hraní úplně nedůvěřovali a říkali jsme si, že pokud nesedíme všichni v jedné místnosti, tak to prostě není ono. Poté, co jsme to vyzkoušeli, jsme ale změnili názor – velice příjemně nás hraní přes síť překvapilo. Má své některé zvláštnosti (viz níže), ale je to plnohodnotná forma příběhového hraní a možnost, po které se nemusíte bát sáhnout. My přes síť hrajeme často a opravdu nás to baví – ať už jde přímo o Příběhy Impéria (Oddělení J, Metropolitní policie) nebo hraní ve Středozemi pro které používáme pravidla Příběhů (Stíny Angmaru a Mráz Angmaru).

Stejně jako každá jiná podoba hraní, má i hraní přes internet svá úskalí i výhody. Mezi nevýhody samozřejmě patří to, že se nesejdete přímo na místě. Hráč je tak ochuzen o velkou část nonverbálních projevů ostatních a musí se více soustředit na hru. To ale může být i klad – z naší zkušenosti se u internetového hraní lidé více soustředí na hraní samotné a téměř neprobíhá „povídání okolo“ (které často ruší koncentraci hráčů). Lidé si při hraní více vyměňují slovo, z technického hlediska je obtížné, aby víc hráčů mluvilo naráz a překřikovalo se. Hra přes síť má jiné tempo a je to prostě trochu jiný formát.

Jak takové hraní realizovat?
Hraní přes síť se dělí v zásadě na dvě složky – první je samotný komunikační program, přes který jsou video a zvuk přenášeny, a druhou je společný virtuální prostor, kde jsou uloženy informace ke kampani, ke kterým mají všichni přístup, a všechny další pomůcky. První je nutná pro realizaci samotné videokonference, druhá větev slouží k usnadnění hraní. Je teoreticky možné hrát čistě jen za pomoci komunikačního programu, kdy budou mít hráči poznámky u sebe na papíře a budou si házet kostky u sebe (přičemž si budou věřit, že nepodvádějí). Občas ale možnosti, které moduly pro společné hraní nabízejí, nejsou k zahození – společná herní plocha, kam se dá kreslit (a všichni hráči to vidí), vkládat připravené obrázky, kde lze házet kostkami a kde jsou uloženy všechny osobní deníky. Stejně tak nějaký společný vizuální cíl, na který se všichni hráči soustředí, hře také pomáhá.

Komunikační program (všechny jsou zdarma):
Skype – Velmi rozšířený komunikační program, velkou výhodou je velmi kvalitní zvuk a obraz, nevýhodou pak nutnost instalace zvláštního programu a registrace (pro ty, kteří účet nemají).

Google Hangouts – Hangouts nepotřebují instalaci zvláštního programu a lze je spouštět v okně internetového prohlížeče, přičemž zůstává dobrý obraz a zvuk, zůstává ale nutnost registrace pro ty, kdo nemají účet u Googlu. Lze do nich instalovat moduly.

Appear In – Otevírá se v internetovém okně a nevyžaduje žádnou instalaci ani registraci. Někdo musí vytvořit „sezení“ a pak ostatním rozeslat (skrze mail nebo komunikátor) odkaz. Jakmile na něj kliknou, načte se jim videokonference. Zvuk a obraz jsou trochu horší než u prvních dvou zmíněných, ale pořád ucházející.

Společný virtuální prostor:
Fantasy Grounds – Nemá verzi zdarma (minimálně Vypravěč musí Fantasy Grounds mít koupené), nabízí měsíční poplatek nebo jednorázovou platbu za doživotní licenci. Je velice přizpůsobivý – prostředí, pravidla, herní texty, bestiáře, kostky (funkce i podoba), deníky postav atp. jsou uloženy jako formát .xml, který lze upravovat a předělávat. Díky fanouškovské podpoře lze najít přizpůsobení na téměř každou známou hru (Příběhy Impéria mezi nimi zatím bohužel nejsou, nakolik víme), stejně jako lze za pár dolarů pro ty větší hry rozhraní přímo koupit (včetně aktualizací a podpory) a člověk nemusí nic dalšího řešit. Hodí se proto pro složitější hry, kde pomůže s počítáním složitých hodů a je takové hře „ušitý na míru“. Vyžaduje instalaci klienta. Nemá vlastní komunikační protokoly, takže hraní se vždy s nějakým komunikačním programem musí kombinovat.

Roll20 – Je k vyzkoušení zdarma (k hraní naprosto dostačuje) a nabízí pak měsíční předplatné s rozšířenými možnostmi. Nabízí možnosti pro podporu hraní, jako jsou kostky (lze si vytvořit makra), společná plocha, kam se dají dávat obrázky a kreslit, pak také prostor pro poznámky a osobní deníky. Lze spouštět v okně prohlížeče. Má i vlastní komunikační rozhraní (jako komunikační programy nahoře), ale před rokem bylo ještě naprosto nepoužitelné pro praktické hraní. V zásadě se nám ho nepodařilo nikdy rozchodit u všech hráčů a po několika pokusech jsme to vzdali. Je možné, že se to od té doby zlepšilo, ale raději bych počítal také s nutností kombinace s jiným komunikačním programem. Lze jej spustit jako modul v rámci staré verze Google Hangouts.

Google Doc / One Note / Evernote a podobné programy – Komunikační program lze doplnit také jen sdíleným prostorem pro psaní poznámek v rámci některého z poznámkových programů. Nenabídnou samozřejmě házení kostek a podobně, ale možnost ve stejnou chvíli mít k dispozici stejné materiály není pro hraní k zahození.

https://rolz.org nebo další „dice-roller programy“ – Internetové stránky určené k házení kostek přes internet, které zachovávají hody a lze je tak využít ke společnému házení pro hru. Tradičně se v jejich rámci vytvoří „místnost“, kam se všichni přihlásí a v liště je v reálném čase vidět, kdo kolik hodil (plus tento seznam existuje jako historie pro zachování záznamu).

My sami pro naše hraní používáme kombinaci Google Hangouts s modulem Roll20, který lze spustit přímo v nich. Využíváme tak komunikační možnosti Hangouts a k tomu máme společný prostor Roll20, přičemž obě verze programu jsou zdarma. Zatím nám tato kombinace funguje velice dobře a můžeme ji klidně doporučit, ale rozhodněte se pro to, co vám bude nejvíce vyhovovat a fungovat. Ať už zvolíte jakýkoli program nebo jejich kombinaci, připravte se na to, že u prvního sezení budete alespoň hodinu nebo dvě řešit technické problémy a rozběhávat všechno tak, aby všichni všechno viděli a slyšeli. Jakmile se to zprovozní, většinou už problémy nenastávají a lze hrát bez nějakých škobrtnutí.

Jít do toho nebo ne?
Pokud nemáte spoluhráče a rádi byste si Příběhy Impéria (nebo jakékoli jiné stolní RPG) vyzkoušeli, pak zkuste hrát přes internet. Je to forma, která nabízí trochu jinou formu hraní a určitě stojí za vyzkoušení. Spoluhráče můžete zkusit sehnat třeba na serveru RPG Forum (v sekci Akce, seznamka a družinové sekce: ), případně nám napište a můžeme zkusit dát informaci, že hledáte hráče na internetové hraní, na FB Příběhů a třeba se někdo najde. Přejeme vám dechberoucí dobrodružství, úchvatné chvíle a momenty při hraní Příběhů přes síť!

Posted in Novinky, Střípky | Comments Off on Příběhy přes síť

Pět let příběhů…

Dámy a pánové,

zdá se to až neuvěřitelné, ale dnes je tomu na den přesně pět let, kdy vyšla tiskem naše příběhová hra Příběhy Impéria. Pokud ji neznáte, běží na upraveném systému Fate druhé edice a je zasazena do viktoriánského světa 19. století, kde magie, kouzla a bytosti jako elfové nebo skřítci stále procházejí zemí, zatímco průmyslová revoluce je v plném proudu. Ve světě hry se tak vedle sebe vyskytují automatoni i mágové, stejně jako složité stroje plné ozubených kol a chrlících páru existují vedle kouzelných světů a Férie. Toto výročí je pro nás příležitostí pro určité ohlédnutí za celým projektem.

Na Příbězích jsme začali pracovat kolem Vánoc roku 2008. Tou dobou už byl kouzelný viktoriánský svět Impéria načrtnutý v několika komiksech, které jsme už pro zábavu připravili (mimochodem – úplně první postavou, která pro Příběhy vznikla, byl skřet Ned Greywood, který se později objevil v knize jako ukázková postava). Chtěli jsme ale s tímto světem udělat něco víc a proto jsme připravili příběhovou hru, kterou se nám podařilo dokončit a 13. dubna 2009 ji zveřejnit jako volně stažitelné PDF. Ohlasy byly velmi pozitivní a my jsme byli hrozně spokojení. Kolem prázdnin jsme udělali malé vydání tiskem pro pár nadšenců, kteří byli ochotní zaplatit dost šílené peníze za plnobarevné vydání v pevné vazbě (celkem čtrnáct výtisků, kterým dnes říkáme „nultá edice“… doteď se divím, že do toho někdo za ty peníze šel… a všem, kteří si ji objednali, opravdu děkujeme za důvěru).

Příběhy Impéria

V té době se nám ozval Jiří Reiter s nabídkou vydat Příběhy tiskem jako první publikaci pro vznikající nakladatelství Mytago. Samozřejmě jsme po ní vděčně a nadšeně skočili a vrhli se do práce na přepracování knihy. To, co bylo v pořádku pro volně stažitelné PDF, už samozřejmě nebylo v pořádku pro něco, co mělo vyjít tiskem. Knihu jsme dost přepracovali, přepsali, dostala pořádné korektury. Na tomto místě bychom rádi zmínili účast Jakuba Maruše, který korigoval všechny vydané knihy, stejně jako nápady a připomínkami hodně pomáhal i s jejich obsahem – bez něj by Příběhy nevypadaly tak, jak vypadají. Stejně tak musíme poděkovat Jiřímu Reiterovi, protože spolupráce během těch pěti let byla naprosto fantastická a nemohli jsme si přát lepšího nakladatele. Opravená kniha vyšla přesně před pěti lety, 20. listopadu 2009, a vznikl pro ni první knižní trailer na českém trhu vůbec (prvenství si sice uzurpuje Juraj Červenák se Strážci Varadínu, ale datum uploadu jednoznačně hovoří v náš prospěch :D).

Příběhy Impéria nás ale pohltily natolik, že už jsme na nich v podstatě nikdy nepřestali pracovat. Vyšly dvě rozšiřující knihy – Rukověť mága v roce 2010 a Kniha dobrodružství v roce 2012 – a svět se začal rozrůstat a rozšiřovat. Tady na Facebooku se poměrně pravidelně objevovaly (a objevují) různé historické nebo žánrové střípky a vznikly povídky, které se objevily v různých sbornících… a co hlavně, Příběhy Impéria se hrají a šíří i bez naší pomoci. Vždycky nás hrozně potěší, když zpětně zjistíme, že se třeba na FF hrály Příběhy, aniž bychom měli co dělat s jejich organizací, objevíme na nějakých stránkách zápis ze hry, nebo podobně. Impérium už prostě žije svým vlastním životem… a nic nás nemůže těšit víc.

Příběhy Impéria se tradičně hrály na Gameconu, největším českém setkání nepočítačových her, v rámci otevřeného hraní. V roce 2013 se tam pak zařadila sekce Legendy dobrodruhů, kde Příběhy Impéria hrají desítky hráčů, kteří společně rozplétají jediný příběh. Úspěšně proběhl i letošní ročník (kterého jsme se bohužel nemohli zúčastnit) a příští rok se s Legendami setkáte na Gameconu zase. Příběhy se přelily i do dalších koutů hraní – Petr Chval vytvořil letos karetní hru Příběhy Impéria: Mocnosti, která se odehrává ve světě Impéria a dál ho rozšiřuje.

A co se chystá do budoucna? Projekt rozhodně nekončí… Příběhy Impéria jsou pro nás splněný klučičí sen, který si od jejich vydání žijeme každý den… a který nás i po pěti letech neskutečně baví. Přestože kvůli práci a škole není tolik času, pořád pracujeme na dalších materiálech. Pomalu připravujeme další knihu, ale hlavně se chystá krabicové vydání Příběhů (ukázky, které jsme zveřejňovali v posledních dnech, jsou právě z materiálů, které přijdou do krabice), které věříme, že stihneme v příštím roce… takže se snad máte na co těšit.

Chtěli bychom na tomto místě poděkovat všem, kteří si Příběhy Impéria koupili, stáhli si volnou verzi, nebo je hráli či vedli. Bez vaší skvělé zpětné vazby a podpory bychom jen stěží mohli pokračovat a Impérium dál rozvíjet. Moc si toho vážíme, a proto jsme vám k pátému výročí chtěli nabídnout jako dárek malý dodatečný materiál, který se věnuje tomu, jak vypadají Sídhe v prostředí českých zemí a Rakouska-Uherska jako takového. Snad se vám bude líbit.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/10337992/skavenovi_ke_korekturam/Acheron.pdf

Doufáme, že vám Příběhy Impéria během těch pěti let něco daly a přinesly vám trochu zábavy… stejně jako doufáme, že nám zachováte přízeň i nadále!

Jonáš a Kryštof Ferencovi, v.r.

Posted in Novinky, Střípky | Comments Off on Pět let příběhů…

Karetní hra “Příběhy Impéria – Mocnosti” je konečně tady!

Karetní hra ze světa Příběhů Impéria určená všem milovníkům intrik a nečekaných zvratů. Sejděte s s přáteli v klubu, nalijte si čaj nebo whisky, zvolte si své frakce a pusťte se do boje. Podezírejte se, konspirujte a hlavně se dobře bavte!

Příběhy Impéria - Mocnosti

Po velkých problémech s tiskárnou a neplánovaném zpoždění, za které bychom se vám chtěli velice omluvit, se konečně podařilo vše dokončit a můžete si hru objednat tady na fantasyobchodě (zřejmě bude k dostání minimálně i v Mephitu v Praze nebo Labyritnu v Českých Budějovicích).

Posted in Novinky | Comments Off on Karetní hra “Příběhy Impéria – Mocnosti” je konečně tady!

Šťastný let v roce 2014!

Chtěli bychom vám upřímně poděkovat za veškerou podporu a přízeň, kterou Příběhům Impéria projevujete. Bez ní by se ním jen těžko pokračovalo v práci. Doufáme proto, že nám ji zachováte i v následujícím roce a snad se spolu uvidíme na Legendách klubu dobrodruhů, výročním salonu nebo jiné akci, kde se Příběhy Impéria objevují. Ať se daří!

PF 2014

Posted in Novinky, Střípky | Comments Off on Šťastný let v roce 2014!

Příběhy Impéria: Mocnosti (karetní hra)

Můžeme s radostí oznámit, že se chystá karetní hra “Příběhy Impéria: Mocnosti” ze světa Příběhů Impéria! Obálka Hru vytvořil a designoval Petr “Ilgir” Chval (zkušený autor, který má na svědomí třeba deskovou hru Verona), za naší skromné podpory. Ilustrace všechn karet máme na svědomí my, takže se udrží konzistence s Příběhy Impéria. Zároveň prošla velmi rozsáhlým testováním (mnozí z vás si na ni mimo jiné vzpomenou z různých Gameconů či Slezin). Kartovku pak vydává Jiří “Skaven” Reiter a jeho Mytago. Určitě ještě chvilku potrvá, než se hra dostane na pulty, ale tvorba už se blíží do cílové rovinky. karty Ve hře se hráči vžívají do role vůdců mocenských frakcí v prostředí viktoriánské Anglie. Zatímco Její Veličenstvo vládne největšímu impériu všech dob, v samotném srdci říše, na britských ostrovech, zuří mezi mocnými tohoto světa boj o to, kdo získá úřad ministerského předsedy – cíl svou hodnotou téměř rovný královskému trůnu. Hra pak spočívá ve vykládání karet do řad, kdy se snažíte posilovat svoje postavení a zároveň uškodit soupeřům. Každá ze zastoupených frakcí (ve hře jich je 5) má trošku jiný feeling, jiné schopnosti a herní styl. Krabička bude obsahovat přes 100 unikátních kartiček. Hra má dvě základní varianty, jak ji hrát (takže se jen tak neohraje), obrázky karet a její podobu vidíte kolem. Diskuze, krerá se hře věnuje (a postupně se tam budou objevovat další informace) je tady.

Posted in Novinky | Comments Off on Příběhy Impéria: Mocnosti (karetní hra)

Příběhy Impéria na Gameconu!

Zavítejte do světa tajuplného Impéria, kde se technologie skloubí s magií a kde je jen na vás, zda se podaří ochránit civilizovaný svět, jak jej známe… Můžete použít šavlí a pistolí, diplomacie i kouzel, vražd, vydírání i temné nekromancie. Můžete jít vlastní cestou, vlastním způsobem, zkoušet nápady, které byly doposud zapovězené, nebo ještě nikdy nikoho nenapadly. Osud světa je ve vašich rukách. Ne vše proto bude snadné, pokud přijmete výzvu…

Pojedete na letošní Gamecon? Kromě možnosti zahrát si Příběhy Impéria v rámci RPG sekce se letos rozjede nová aktivita, formátem podobná “mistrovství DrD”, kde se víc skupin bude podílet na jednom velkém příběhu… více informací se můžete dočíst na odkazu níže!

http://gamecon.cz/rpg/legendy-klubu-dobrodruhu

Posted in Novinky | Comments Off on Příběhy Impéria na Gameconu!

Otevřené hraní Příběhů Impéria

Chtěli byste si zahrát Příběhy Impéria? Pokud máte 3. února volno a budete nebo můžete se vyskytovat v Brně, Bubák bude vést v rámci otevřeného hraní jednu hru pro veřejnost (a zatím má nějaká volná místa, takže pokud máte zájem, rychle se mu hlaste). 😉

Nejbližší hraní:
Datum: neděle 3. února 2013
Místo: čajovna Za zrcadlem, Jiráskova 55 (nejspíš salonek)
Čas: 18.00–22.00 (pokud nás nevyhodí, je možné, že se to o max. hodinu protáhne)

Systém/hra: Příběhy Impéria (K dispozici budou předpřipravené postavy a pomůcky potřebné ke hře)
Vypravěč: boubaque
Kapacita: max. 6 postav/hráčů (raději budu za 5)

Přihlásit se můžete zde: http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?p=369360#p369360

Posted in Novinky | Comments Off on Otevřené hraní Příběhů Impéria

Nové stránky spuštěny!

Vítejte na nových stánkách Příběhů Impéria. Naleznete zde podobné informace jako na těch starých, s tím rozdílem, že je web konečně kompletní (najdete zde například konečně informace o nejnovější příručce „Kniha dobrodružství“, včetně jejího knižního traileru a další věci, které postupně doplňujeme). Doteď jsme měli statické informace o Příbězích Impéria na webových stránkách a nové střípky a novinky na Facebooku, kde se obtížně vyhledává ve starých příspěvcích a má i svá formátová omezení. Teď tu konečně najdete obojí na jednom místě. Budete zde pravidelně nacházet i nové inspirační střípky, které se až dosud objevovaly pouze na Facebooku. Tam zůstanou stále, ale zde je bude možno lépe dohledat a naleznete je zde také v příjemnější podobě. Doufáme, že se vám nové stránky budou líbit!

Přidali jsme odkaz na Galerii s ilustracemi na téma Příběhů Impéria (ty budeme postupně také doplňovat), jsou tu aktuální informace o vyšlých knihách a díky tomu, že je stránka konečně dnyamická, tak vás budeme moci lépe informovat o připravovaných projektech.

Na závěr bychom chtěli velmi poděkovat Barboře „Balú“ Lyčkové,která si vzala na starost technickou realizaci těchto stránek, a bez které by byly nikdy nevznikly.

Posted in Novinky | Comments Off on Nové stránky spuštěny!

300 fanoušků na FB!

Dámy a pánové,

dnes jsme dosáhli hranice 300 fanoušků stránky Příběhů Impéria na Facebooku! Chtěli bychom vám všem moc poděkovat za neustávající podporu. Hrozně nás to dnes potěšilo.

Earl Hickey včera navrhoval, abychom naše příspěvky dávali na blog a na Facebook poté jen odkazovali – s radostí můžeme říct, že se na tom (už nějaký čas) pracuje a snad se toho v dohledné době i dočkáte. Blog by nám měl umožnit posílat příspěvky i trochu kvalitněji (přeci jen FB má svá formátová omezení). Střídavě vždy narazíme na někoho, kdo se nabídne, že nám s tím pomůže, ale nějak se nedobereme výsledku. Teď jsme nicméně na velmi dobré cestě.

Můžeme také prozradit, že Příběhy rozhodně neusnuly. Pomalu pracujeme na další knize (její vydání je zatím v nedohlednu, ale postupně se píše a nějaké texty jsou i hotové), obnovili jsme práce na materiálech pro krabicovou verzi (tady už máme konkrétní termín, tak snad se jí v dohledné době dočkáme), pokud vše půjde dobře, tak se letos dočkáte nějakých dalších povídek ze světa Impéria… a máme i nějaké další projekty, na kterých se pracuje. Takže doufáme, že vás budou Příběhy Impéria bavit i nadále! 🙂

Posted in Novinky | Comments Off on 300 fanoušků na FB!

PF 2013

Přejme všem dámám a gentlemanům Veselé Vánoce a šťastný Nový rok 2013!

Posted in Novinky | Comments Off on PF 2013