Princ Edward a aféra v Curragh

Nejstarší syn královny Viktorie, Edward (pozdější král Edward VII.), se chtěl stát vojákem a vybudovat si vojenskou kariéru. Jako přímému následníkovi trůnu mu v tom ale bylo důrazně zabráněno. Všechny jeho hodnosti a vyznamenání byly čestné. Edward se v roce 1861 (po návratu ze Spojených států) rozhodl, že získá alespoň nějaké vojenské zkušenosti, a zúčastnil se manévrů v Irsku, přesněji v Curragh. Během manévrů se důstojníci rozhodli mu zpříjemnit pobyt a do stanu mu schovali herečku, Nellie Clifdenovou, která se stala jeho milenkou.

Tato aféra se brzy rozkřikla a stala se tématem debat na všech evropských dvorech. Způsobila dokonce takové pozdvižení, že jeho otec, princ Albert, přestože byl nemocen, vstal z lůžka a jel ve studeném dešti až za Edwardem. Ten přísahal, že aféru ukončil a otec se poté vrátil zpět do Londýna. Zemřel ale dva týdny po této návštěvě a královna Viktorie z jeho smrti vinila Edwarda. Do konce života nosila vdovské šaty a už nikdy se nevdala. Blízkému příteli řekla, že Albert se již nikdy nezotavil po té „strašlivé záležitosti v Curragh“.

Edwarda poté až do smrti považovala za frivolního, netaktního a nezodpovědného. Své nejstarší dceři napsala, „Nikdy již nemohu, či bych ani neměla, na něj pohlédnouti bez toho, aniž bych se otřásla.“

Princ Edward v době aféry

This entry was posted in Střípky. Bookmark the permalink.